Kövess minket:
Eseménynaptár
2024. május
H
K
Sz
CS
P
Szo
V
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Összes esemény ›

Főoldal / Pályázatok / GINOP 6.2.3 / Fejlesztési területek / Tananyagfejlesztés / Az orosz nyelv alapjainak elsajátítása

 

Beszámoló

"KONYHAOROSZ" - Az orosz nyelv alapjainak elsajátítása         

„Fölösleges tudás nincs a világon.” – Jevgenyij Alexandrovics Jevtusenko.  Újra divatba jött az orosz nyelv tanulása…                  

Az orosz nyelv tanulására a megyénkben megnövekedett az igény a Paksi Atomerőmű bővítése miatt. Egyre több orosz szakember érkezik Paksra, akik igénybe veszik a környék gasztronómiai szolgáltatásait. Emiatt szükség van olyan vendéglátóipari szakemberekre, akik képesek legalább társalgási szinten használni az orosz nyelvet. Ezért iskolánk egyik fontos célkitűzése, hogy tanulóinkat a nyelvi ismeretek, jártasságok és készségek elsajátításával felkészítsük arra, hogy tudják az orosz nyelvet hétköznapi vagy a vendéglátáshoz kötődő helyzetekben sikeresen alkalmazni. A tanulókat érzékenyíteni akarjuk az orosz nyelv és kultúra iránt. Olyan alapokat kívánunk biztosítani számukra, melyek a későbbiekben elősegíthetik az orosz nyelv ismeretének elmélyítését. Kiemelt területként kezeljük a gasztronómia és a vendéglátás témakörét iskolánk profilja miatt.

Szeptemberben kialakításra került egy nyelvi csoport 14 tanulóval, akik érdeklődtek a nyelv iránt, volt, aki a külső gyakorlaton már tapasztalta az orosz vendégek jelenlétét az étteremben, és szükségesnek érezte a jelentkezését a fejlesztésre, nyelvtanulásra, hogy a gyakorlata során rendelkezzen valamennyi nyelvismerettel felszolgálás közben. Későbbiekben a munkaerőpiacon is előnyt élvez az, aki egyebek mellett tud oroszul is.            Orosz nyelvóráinkon elsősorban a szókincs bővítésére és az új szavak aktív használatára helyezzük a hangsúlyt. Továbbá tanulóink megismerték a cirill ábécét, kezdik elsajátítani a betűk leírását. Megismerkedtek a jelentősebb témakörök alapszókincsével (kiemelten fontos a gasztronómia területe). Folyamatosan kommunikációs helyzeteket, szituációkat gyakorlunk, hiszen az a fejlesztés követelményünk, hogy a társalgáshoz szükséges minimális szókészletet elsajátítsák, magabiztos megszólaljanak az egyszerűbb kommunikációs helyzetekben.         

A 2019-2020 tanévben heti 2 órában, összesen 72 órában saját fejlesztésű tananyagokkal folyik a fejlesztés. Minden órán használunk multimédiás eszközöket, amelyek lehetővé teszik a modern technológia segítségével történő nyelvtanulást. Érdemjegyet nem kapnak a tanulók a fejlesztés folyamán, hiszen az alapvető célunk az érdeklődés, motiváltság fenntartása. Ezért nincsenek hagyományos számonkérési formák, "csak" önértékelés, tanulói ellenőrzés, megerősítésre törekvő szóbeli, tanári értékelés. A fejlesztés során megismerkedtek a tanulók az orosz gasztronómiával, étkezési szokásokkal,     az orosz kultúrával, földrajzzal. Ünnepekhez kapcsolódóan készítettek faliújságot, üdvözlőlapokat. A tanulás folyamatát nagyban könnyítette meg, hogy csoportban óra közben és után egymással is tudják gyakorolni a tanulók az elsajátított praktikákat. Azt tapasztaltam, hogy az orosz modern zene is nagyon motiváló számukra. A tanulók motivációját növeli, ha a nyelvoktatás lehetőséget biztosít az őket érdeklő tantárgyi tartalmak feldolgozására, fontosak a korosztályi sajátosságok.

Orosz nyelvi órákon csoportos oktatás keretében fejlesztjük mind a négy nyelvi alapkészséget (írás, beszéd, szövegértés, hallás), de a fő hangsúlyt a szóbeli kommunikációs készségre helyezzük! A tanórákon különféle, a turizmusban és vendéglátásban jellemző tipikus szituációk és dialógusok alapeseteit gyakoroljuk.

A digitális tanrendre való átállás nem okozott semmilyen problémát. Discordon, messengeren tartjuk a kapcsolatot, élőben látjuk egymást, tudunk gyakorolni, haladni.

Mivel az orosz turisták töredéke beszél nyelveket, ezért a vendéglátásban, turizmusban dolgozóknak kell ezt felvállalniuk. A nyelvi órán, fejlesztésen résztvevő tanulóknak ez a jó gyakorlat, fejlesztés hasznosnak mondható, és bízom benne, hogy a lelkesedésük még megmarad egy jó ideig, és hasonló intenzitással folytatják az orosz tanulmányaikat.

 

Szekszárd, 2020. 05. 14.

                                                                                              Angyalné Szenek Viktória

Az orosz nyelv alapjainak elsajátítása

Tananyag-Módszertani fejlesztés orosz

  
  
© 2019 Tolna Vármegyei Szakképzési Centrum / Minden Jog Fenntartva